Hasta ve Yaşlı Bakım Sertifika Programı

**NOT: ALACAĞINIZ SERTİFİKA ÇALIŞMA AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞINA BAĞLI HASTA YAŞLI BAKIM MERKEZLERİNDE GEÇERLİDİR.  560 SAAT EĞİTİM SERTİFİKASI


Hasta ve Yaşlı Bakım Sertifika Programı, Her insan doğar büyür, yaşlanır ve ölür.  Bizleri Hasta ve Yaşlı Bakım Sertifika Programı alan uzmanlar ile; doğuran, büyüten, saygın bir kişiliğimizin olmasını sağlayan ve bizleri meslek sahibi eden evlerimizin en kıymetlileri yaşlı ebeveynlerimiz, artık kendi hayatlarını tek başına idame ettiremeyeceği zamanlarda, bakımları aileye kalabilmektedir. Yaşlılarda görülen alzheimr, şeker, kanser ya da felç durumları gibi sağlık sorunlarında aileler yeterince ve eksiksiz hasta ve yaşlı bakımını sağlayamayabiliyor, yaşlıların huysuzlaşması gibi hastalığa bağlı psikolojik sorunlar nedeniyle hastaya bakan kişi bunalabiliyor. Bu tarz problemlerin yaşanmaması adına, evdeki bayanın üstündeki yükü azaltmak amacıyla Hasta ve Yaşlı Bakım Sertifika Programı  Eğitimi almış uzmanlar  sayesinde, yaşlılarımız uzman bir ele emanet olabiliyor.

HASTA VE YAŞLI BAKIM SERTİFİKA PROGRAMI

Hasta ve Yaşlı Bakım Sertifika Programı, Her insan doğar büyür, yaşlanır ve ölür.  Bizleri doğuran, büyüten, saygın bir kişiliğimizin olmasını sağlayan ve bizleri meslek sahibi eden evlerimizin en kıymetlileri yaşlı ebeveynlerimiz, artık kendi hayatlarını tek başına idame ettiremeyeceği zamanlarda, bakımları aileye kalabilmektedir. Yaşlılarda görülen alzheimr, şeker, kanser ya da felç durumları gibi sağlık sorunlarında aileler yeterince ve eksiksiz hasta ve yaşlı bakımını sağlayamayabiliyor, yaşlıların huysuzlaşması gibi hastalığa bağlı psikolojik sorunlar nedeniyle hastaya bakan kişi bunalabiliyor. Bu tarz problemlerin yaşanmaması adına, evdeki bayanın üstündeki yükü azaltmak amacıyla hasta ve yaşlı bakımı elemanları sayesinde, yaşlılarımız uzman bir ele emanet olabiliyor.

Hasta ve Yaşlı Bakım Sertifika Programı, olası hayati durumlarda acil müdahale gerektiren bir bakım türü olduğundan profesyonel bir hasta bakım ve yaşlı bakım hizmeti veren kurumdan sağlanmalıdır.Evde bakımlarda yaşlı hastaya uygulanabilecek müdahaleler sonucunda istenmeyen olaylar yaşanabilir. Bu nedenle, hasta ve yaşlı bakımı konusunda deneyimli, soğuk kanlı hasta ve yaşlı bakıcısı elemanlarının sektöre entegre edilmesi gerekir.   Kadınların da iş hayatına girmesi ile birlikte, annesinin ya da babasının bakımı tam anlamıyla yapamayan bayanlar, çareyi hasta ve yaşlı bakımı hizmetini verebilecek kurum ya da kişilerden yardım alıyor.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Uzmanları

 Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifika Programı eğitimi almış Uzmanları öz bakımını üstelenecek, bireyin gerek kişisel gerekse doktorların belirttiği tıbbı ihtiyaçlarını karşılayabilecek, psikolojik kontrollerini yaparken, daima incelemeye almak, onunla gündelik yaşamı paylaşacak ve en önemlisi güler yüzüyle yaşlıları hoş tutacak eğitimli ve profesyonel kişilere hasta ve yaşlı bakıcısı denir.  Günümüzde, hasta bakımı ya da yaşlı bakımı alanında çalışmak isteyen, bu alana ilgili kişilerin iş bulması için gerekli olan hasta ve yaşlı bakımı sertifikası alması zorunludur.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifika Programına kimler katılabilir?

Herhangi bir ön koşul bulunmamakla birlikte, hasta ve yaşlı bakımı konusunda zorlukları bilen, daima sabırlı ve sakin olabileceğine inanan herkes Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifika Programı  ‘na katılabilir.

İş istihdam olanakları

Huzurevlerinde

Hastanelerde

Bakımevlerinde

Evlerde

Danışmanlık Şirketlerinde alacağı  Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifika Programı ile iş bulabilecekler.

Eğitimin Tanımı

Çoğunlukla gelişmiş ülkelerde daha görünür olan yaşlanma olgusu, artık gelişmiş ülkeler kadar gelişmekte olan ülkeler açısından da önemle değerlendirilmesi gereken bir konudur. Yaşlı, hasta ve engelli için şu andaki uygun bakım kurum bakımıdır ve ülkemizde yetersiz olmakla birlikte oldukça pahalı bir bakımdır. Temel sağlık hizmetleri, yaşlı, engelli, hasta, yaşlı tüm insanlara, bulundukları her ortamda ve şartta (okul, ev, işyeri, hastane) sağlık hizmeti verilen alandır. Gelişen teknolojinin ve bilgi çağının getirdiği değişimler, ülkemizin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik durum; kaliteli sağlık hizmetlerinin sunumunda ve sağlık alanında nitelikli elemanlara olan ihtiyacı arttırmaktadır. Hasta ve Yaşlı Hizmetleri alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifika Programı  alanında çalışmaya devam edilebilmesi için veya bu alanda işe başlayacak olan adayların çalışabilmeleri için zorunlu tutulan bir eğitim programıdır. Hasta ve Yaşlı Hizmetleri uzmanı, yeterlikler doğrultusunda; huzurevi, hastaneler, bakımevleri ve evlerde çalışabilirler.

Meslek Tanımı

Hasta Bakımı Elemanı: Hasta bakımı elemanının sahip olması gereken iletişim, temel sağlık ve hasta bakım hizmetleri ile ilgili yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Bu eğitimi alanlar bilim ve teknolojinin tüm verilerinden yararlanarak, ev ve kurumlarda kendi sorumluluklarının bilinci altında; hasta kişilerin bakım ve danışmanlığı, vücut temizliği, sağlık personeli tarafından önerilen ilaçların kullanılması ve tespit edilen nefes, hareket çalışmaları, beslenmeleri, hasta kişilerin kişisel ve sosyal sorunlarının çözümünde yardımcı olan, alanıyla ilgili araç ve gereçleri yerinde ve zamanında kullanabilen elemandır.
Yaşlı Bakımı Elemanı: Yaşlı bakımı elemanının sahip olması gereke iletişim, temel sağlık, vücut mekaniği ve yaşlının bakımı ile ilgili yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Bu eğitimi alanlar bilim ve teknolojinin tüm verilerinden yararlanarak, ev ve kurumlarda kendi sorumluluklarının bilinci altında; yaşlı kişilerin bakım ve danışmanlığı, vücut temizliği, sağlık personeli tarafından önerilen ilaçların kullanılması ve tespit edilen nefes, hareket çalışmaları, beslenmeleri, yaşlı kişilerin kişisel ve sosyal sorunlarının çözümünde yardımcı olan, alanıyla ilgili araç ve gereçleri yerinde ve zamanında kullanabilme becerisine sahip nitelikte kişiler olarak mezun olurlar.
İstihdam Alanları
Hasta ve Yaşlı Bakımı uzmanı, yeterlikler doğrultusunda;
– Huzurevi,
– Hastaneler,
– Bakımevleri,
– Evlerde vb. yerlerde çalışabilirler.
Eğitim Şekli ve Süresi
Eğitim, internet ortamında uzaktan eğitim (asenkron) yöntemiyle verilmektedir. Eğitim süresi 1 aydır. Eğitim videoları ve sunumları önceden uzaktan eğitim sistemine yüklenmiş olup, katılımcılar eğitim süresi içerisinde diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlar.
Başvuru Şartı
Eğitime katılabilmek için ön koşul bulunmamaktadır. Türkiye ve dünyanın her yerinden dileyen herkes eğitime başvurabilir ve sertifika sahibi olabilir.
Başvuru Tarihi
Başvurular başlamış olup, kayıt yaptırabilirsiniz.
Sertifika
Kursiyer, sertifikaya hak kazanabilmesi için eğitim sonunda yapılacak sertifika sınavından başarılı olması gerekir. Sertifika sınavı yine internet ortamında uzaktan eğitim sistemi üzerinden yapılır. Sertifika sınavından en az 50 puan alınması gerekir. Sertifika sınavında 10 test sorusu sorulur ve kursiyerin en az 5 soruya doğru cevap vermesi beklenir. Kursiyerin, sınav tarihleri aralığında üç defa sınava girme hakkı vardır. Kursiyerin en yüksek aldığı not geçerli olur. İlk sınavında kursiyer yeterli puan aldıysa diğer sınav haklarını kullanmayabilir. Sertifika sınavının tarih aralığı kursiyere SMS mesajı ile bildirilir. Sertifika sınav dönemi bittikten sonra kursiyerin sertifikası hazırlanır ve başvuru esnasında belirttiği adrese kargo ile ücretsiz olarak gönderilir. Gönderilecek sertifika katılım sertifikası değil, üniversite başarı sertifikasıdır.
Sertifika Süreci
Kursiyer, internet sitemizden başvurusunu yapar. Ödeme onayından sonra, Eğitim tarihleri, kullanıcı adı ve şifre kursiyerin cep telefonuna SMS mesajı ile eğitimin başladığı gün gönderilir. Kursiyer uzaktan eğitim sistemi üzerinden eğitimini tamamlar ve sertifika sınavına girer. Ardından, sertifikası adresine kargo ile gönderilir.
Gönderilecek Belgeler
Kursiyerlere; sertifika ve plaket gönderilir. Sertifika Türkçe dilinde hazırlanmaktadır ve eğitim ücretine dahildir.
Eğitim Ücreti Ödemesi
Kursiyerler, tek çekim veya anlaşmalı kartlar ile taksitle yapabilir. Ya da internet sitemizden başvurusunu yaptıktan sonra eğitim ödemesini banka havalesi, EFT ve ATM yöntemleriyle yapabilir.

BAŞVUR


Sertifika Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Sertifikayı nasıl alabilirim?

  • Eğitimi % 100 tamamladıktan sonra sertifika almaya hak kazanırsınız.

2. Sertifika nasıl ve ne zaman elime ulaşır?

  • Eğitiminizi tamamladıktan sonra, daha önce vermiş olduğunuz adrese 5 iş günü içerisinde kargo ile gönderim yapılır.

3. Sertifika ücretli midir?

  • Hayır, sertifika ücretli değildir. Eğitim dışında ek bir ücret ödemezsiniz.

4. Eğitimleri ne kadar sürede tamamlayabilirim?

  • Bu süre tamamen size bağlıdır. Hiç ara vermeden belirtilen eğitim süresi dahilinde bitirebilirsiniz. Ya da ara vererek farklı zamanlarda bitirebilirsiniz. Her eğitimin yanında eğitim süresi verilmiştir. Eğitim abonelik süresi ise her eğitim için kullanım süresini göstermektedir. Abonelik süresi boyunca eğitimi istediğiniz zaman izleyebilirsiniz. Abonelik süresi bitince; eğitim kapanır.

5. Eğitimi abonelik süresi dolmadan tamamlarsam sertifika almak için yine de bu süreyi beklemem gerekiyor mu?

  • Hayır. Eğitimleri tamamlar tamamlamaz sertifika almaya hak kazanırsınız.

6. Yurtdışına sertifika gönderiyor musunuz?

  • Sadece Türkiye içerisindeki illere sertifika gönderimi yapabiliyoruz. Ancak sertifikanızın yüksek çözünürlükte ve gerçek boyutlarda bir kopyasını (resim formatında) talebiniz doğrultusunda, E-posta adresinize gönderebiliriz. Böylece sertifika örneğinizi herhangi bir yazıcıdan renkli veya siyah-beyaz çıktı alarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

7. Sertifikanın geçerliliği nedir?

  • Sertifika; bu eğitimi aldığınızı ve tamamladığınızı gösteren bir belgedir. Uluslararası Psikologlar Derneği tarafından onaylıdır.

8. Bu sertifika size ne kazandırır?

  • Bu konuda bir eğitim aldığınızı ve tamamladığınızı gösteren bir belgedir.
  • İş arama süreçlerinde sizin bu konuda bilgili olduğunuzu gösteren belgedir.

BAŞVUR

   
Kullanım Süresi 24 saat içerisinde şifre verilir ONLINE olarak eğitim süresi boyunca kullanabilirsiniz
   
Sertifika Bilgisi Eğitimin sonunda Devlet Üniversitesi Onaylı Başarı Sertifikası verilecektir.
Sertifika Nasıl Kazanılır? Eğitimin tümü bitirildiğinde sertifika almaya hak kazanılır.
Sertifika Ne Zaman Gönderilir? 5 iş günü içinde gönderim yapılmaktadır.
Sertifika Geçerlilik Bilgisi Başarı Sertifikası
Sistem Gereksinimleri Windows tabanlı internete bağlı bilgisayar, Güncel Internet Explorer/Mozilla Firefox/Google Chrome browser (web tarayıcı), Flash Player’in güncel versiyonu
Mobil Uyum Özelliği Eğitimin tablet ve akıllı telefonlarda çalışabilmesi için “Puffin Web Browser” uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Uygulamanın iOS versiyonunu https://goo.gl/FIekr linkinden, Android versiyonunu ise https://goo.gl/YeUghj linkinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

BAŞVUR

 

BİLGİ VE İLETİŞİM

 +90 (507) 879 9640

 +90 (216) 572 5279

upsikologlardernegi@gmail.com